Reklama

Jak v zimě zajistit, aby pes nebo kočka přečkali mráz v pohodě a ve zdraví?

Ve vlhku a mrazu hrozí psům i venkovním kočkám nachlazení nebo podchlazení, prosolené chodníky jim mohou rozleptat tlapky. Jak chladné období domácím mazlíčkům co nejvíce zpříjemnit a zajistit, aby jej přečkali ve zdraví a pohodě?

Když se řekne zimní péče o psa, jednou z prvních asociací je péče o tlapky, které mohou trpět kvůli agresivní posypové soli. Ta polštářky na tlapkách vysušuje, takže bolestivě popraskají, a může dojít i k jejich naleptání. Po každé procházce, kdy s čtyřnohým parťákem zavítáte i na chodníky a silnice, mu tedy nezapomeňte omýt packy vlažnou vodou. Nepodceňujte ani prevenci v podobě promazávání psích tlapek speciálním krémem. Dobré je také během procházky sledovat, zda pes při chůzi nezačne kulhat. To může být znamení, že se mu mezi teplými polštářky vytvořila ze sněhu ledová hrudka, která při každém kroku bolí, případně, že se mu tam zasekl kus posypové škváry nebo kamínkové drtě. Tlapky od posypové soli nezapomínejte umývat i svým venkovním kočkám.

Dopřejte zvířecím miláčkům více krmení a hlídejte zamrzání vody v misce

V zimě je rovněž dobré dopřát svým mazlíčkům energeticky bohatou stravu. V zimě venkovní psi i kočky spalují kvůli udržení tělesné teploty mnohem více energie. Zvyšte jim proto krmnou dávku, a to ideálně ještě předtím, než zima udeří. Zajistíte tak, že si zvíře vytvoří dostatečnou tukovou vrstvu,“ radí Jan Moravec, spoluzakladatel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků.

U psů i koček je rovněž důležité hlídat, aby měli k dispozici zdroj vody a aby jim voda nezamrzala v misce. Misky s vodou kontrolujte minimálně každé dvě hodiny, případně zkuste pořídit speciální vyhřívané misky, které zamrznutí vody zabrání. Pokud chcete mazlíčkům pitný režim v zimě zpestřit, můžete jim podat mírně ohřátý nesolený masový vývar.

Reklama

Pozor na podchlazení

Mezi jedno z největších zdravotních rizik, které v zimě hrozí vašemu psovi, patří podchlazení. Je proto velmi důležité rozpoznat, kdy už je psovi zima. Zvíře vás na to upozorní nejčastěji kňučením a třesem, případně zpomalenými reakcemi nebo apatií. Napoví také studené nohy a uši. V případě mírného podchlazení stačí psa postupně zahřívat suchým teplem, třeba pomocí termoláhve. Při podchlazení, kdy tělesná teplota klesne pod 35 °C, již je potřeba dopravit psa k veterináři. Pokles tělesné teploty pod 33 °C už znamená ohrožení na životě.

„K podchlazení může běžně dojít, když pes třeba během procházky promokne a následně déle zůstane v mrazu. Rizikové je i dlouhé čekání bez pohybu v chladném prostředí, například uvázaný před obchodem nebo v nevytápěném autě, kde rychle klesá teplota. Pozor si s ohledem na podchlazení dejte i na to, aby pes nesežral větší množství sněhu, například při aportování sněhových koulí, které po ‚ulovení‘ někteří pejsci rádi spolykají,“ uvádí Jan Moravec.

S tepelným komfortem zvířete pomůže obleček a dobrá boudička

Obzvláště, pokud váš pes patří k plemenům s tenkou kůží a krátkou či řídkou srstí, měli byste ho do zimy vybavit oblečkem, ideálně nepromokavým. Totéž platí pro nemocné a staré psy, štěňata a feny po porodu. Při venčení věnujte pozornost, aby látka oblečku nebyla vespod těla pejska mokrá. Pokud váš pes tráví více času venku, musí mít také kvalitní venkovní zázemí, tedy boudu. Vybírejte ji podle velikosti psa, aby pro něj nebyla příliš velká a netrvalo mu moc dlouho si ji zahřát. Bouda by měla být zateplená, dovnitř dejte deku či koberec. Dohlédněte, aby pes neležel v mokrém, mohl by se nachladit či podchladit.

Podchlazení hrozí nejen psům, ale samozřejmě i kočkám. Kočky zvyklé žít doma, koťata a starší kočky by přes zimu měly zůstat v teplém prostředí. Při velkých mrazech by měly mít vždy otevřenou cestu do tepla i ty převážně venkovní kočky. Těm je potřeba navíc zajistit i chráněné venkovní místo, kam se mohou kdykoliv uchýlit. Ideální jsou polystyrenové boudičky vystlané senem.

Nepodceňte nachlazení a hlídejte zvíře před úrazy

Kromě vážného podchlazení hrozí čtyřnohým mazlíčkům v zimě také „obyčejné“ nachlazení a rýma. Psi dokonce mohou dostat i chřipku, angínu nebo kašel. Velmi častý je takzvaný psincový kašel, což je akutní infekční zánět horních cest dýchacích a průdušnice. Typickým projevem je ostrý kašel, který zní, jako by psa něco dráždilo v krku, nechutenství a apatie. Je-li kašel podchycen v začátku, léčba je snadná, zanedbané onemocnění se však může brzy vrátit či rapidně zhoršit. Neléčený kašel, nachlazení nebo chřipka mohou snadno přejít v nebezpečný zápal plic. V takovém případě je nutné veterinární ošetření, nasazení antibiotik a další podpůrná léčba, která samozřejmě něco stojí – v průměru si připravte 15 tisíc korun.

Samostatnou kapitolou jsou pak zimní úrazy. Typicky jde o naraženiny, vykloubeniny, nebo dokonce zlomeniny při uklouznutí na ledu. Nebezpečí na psy číhá také v okolí běžkařských či lyžařských tras. Pes pohybující se kolem sportujícího páníčka nebo i cizích lidí může snadno přijít k řeznému poranění tlapky od lyže, nemluvě o riziku kolize. Pro všechny případy se tak rozhodně vyplatí mít své mazlíčky chráněné pojištěním, které pokryje náklady na léčbu nemocí nebo poranění a zajistí tak čtyřnohému členovi rodiny kvalitní péči, aniž by to výrazně zasáhlo rozpočet majitele. Pojištění kryje nejen veterinární péči, ale také odpovědnost za škodu způsobenou domácím mazlíčkem například při kolizi s běžkařem. Ta by totiž mohla jít na vrub majitele psa.

MK

 

Reklama

Komentáře

Mischulka (St, 27. 7. 2022 - 23:07)
Tak to my to máme vyřešené úplně jednoduše. Naše kočička je totiž úplně domácí, chodí akorát na zahrádku a tak se zimy nemusí bát. Já e spíš bojím toho léta. Naše Máňa už je starší a tak ty vedra nezvládá úplně dobře. Před pár lety jsem ji pro jistotu zařídila pořádné pojištění, které jsem sehnala tady: https://hobbio.cz/pojisteni-kocky/.
Verča (Po, 31. 10. 2022 - 19:10)
Ahoj, když jsme u těch zvířat. Zeptám se, zda jste někdo v poslední době řešili úmrtí mazlíčka? Jak jste to řešili? Máte zkušenosti s touto službou https://www.krematoriumzviratpraha.cz/? Děkuji.
Rita (Čt, 1. 12. 2022 - 20:12)
Řešili jsme to přesně díky této službě krematoriumzviratpraha.cz. Jako my jsme ani jinou možnost neměli. Nemám zahradu na pohřeb a veterina mi přijde moc drsná. Takže naše jediná šance a jsem ráda, že jsme se pro ně rozhodli.
Marge (Ne, 18. 12. 2022 - 20:12)
Já si vůbec nedovedu představit, že po těch společých letech bych pak zvolila kafilerku :( To prostě nejde, to já bych osobně přežila. Trápila bych se :(
Jitka (St, 28. 12. 2022 - 15:12)
Naší kočce jsem pořídila hezký venkovní domeček se škrabátkem. Vystýlám senem.
Verčula (Ne, 5. 2. 2023 - 15:02)
Dobrý den, prošla jsem si diskuzi a koukám, že máte se službou krematoriumzviratpraha.cz bohaté zkušenosti... Mohla bych se prosím zeptat, jak to vlastně u nich chodí? Jak je to s objednávkou služeb?
Marika (St, 1. 3. 2023 - 22:03)
Hele, my jsme u nich nebyli v Praze, ale kremacezviratplzen.cz. Ale je to stejná služba, jen jiná pobočka. Mohla bych ti tady popsat, jak jsme to měli my, ale spíš se tě zeptám, co přesně tě zajímá?
Verčula (Ne, 2. 4. 2023 - 16:04)
Aha, super, díky moc. Takže oni mají více poboček, to je ale super, protože podle mě tato služba je hodně potřeba. Je spousta lidí, co nemůže pejska pohřbít třeba na zahradě. Jinak zajímalo by mě, jak se jejich služby objednávají. Nebo teda spíš kdy. A zajišťují i odvoz pejska?
Hanka (So, 1. 7. 2023 - 22:07)
Ahoj lidičky. Taky miluji zvířatka. Měla sjem psa a kočičku. Kočka byla stará, umřela a taky jsem si ji nechala zpopelnit, na zahradě má svůj pomníček. Zbyl mi jenom pejsek. :(
Reklama