Reklama

Prevence civilizačních chorob

Prevence civilizačních chorob se týká úpravy životosprávy každého jednotlivce, ale i zlepšení životního prostředí společnosti. Jde o správný styl života - dostatek pohybu, zdravý jídelníček, pravidelný spánek, proporce mezi prací a aktivním odpočinkem, omezení spotřeby alkoholu a cigaret, stejně i pití více než 3 šálků černé kávy za den.

Buďme si vědomi toho, že nemoc a předčasná smrt jsou následkem porušení zákonů přírody člověkem samým. Podlomení přirozené odolnosti proti nemoci hraje důležitou roli.

Pro tělo jsou důležité enzymy, organické látky rostlinného a živočišného původu, které slouží k látkové přeměně. Stejně jako vitamíny a minerální látky.
Navyklou technologií stravy se tyto látky do značné míry znehodnocují.
Tělu je můžeme dodat v dostatečném množství pouze v podobě tepelně nezpracované potravy. Nejvíce těchto látek je v obilních zrnech, luštěninách, ve slunečnicových semenech, ale také v tykvi. Není-li v zimě dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, lze doporučit brambory, mrkev, zelí, červenou řepu, cibuli a česnek.
Vhodné je naklíčené obilí a luštěniny, neboť obsahují dobré zastoupení bílkovin, látek nepostradatelných pro růst tkání těla. V naší vařením zpracovávané stravě je přebytek kyselých látek.
Své tělo svěřujeme lékařům až v době, kdy propukla zjevná choroba. Pokud však budeme léčit jen propuknuvší příznaky nemocí, nikoli celého člověka, bude snaha lékařů marná.
Tím, že člověk porušil přírodní zákony, ztratil přirozený instinkt k rozpoznání toho, co škodí jeho zdraví.
Zvířata, žijící v přirozeném prostředí, takový pud mají. Chováme-li je v zajetí, dostávají obdobné nemoci jako člověk.
Dnes už je známo, že člověk je jediným známým živým tvorem, který otráví svou stravu dříve, nežli ji pozře.

Jak tedy správně jíst?
Vhodná je nevařená zelenina. Malé množství solí, které naše tělo k životu nezbytně potřebuje, je obsaženo v syrové stravě.
Kuchyňskou sůl nepotřebujeme v podstatě vůbec. Realita je však jiná: nadkomzum slaných pokrmů, například uzenin. Stoupá výskyt vysokého krevního tlaku a rakoviny.
Právě u lidí, kteří zvýšenou měrou konzumují přesolené potraviny. Ostré lihoviny a horká jídla porušují povrch sliznice útrob našeho těla. Prvním krokem ke zdravé výživě by mělo být omezení kyselinotvorných potravin.

K ním patří: maso a živočišné tuky, ztužené rostlinné tuky, oleje vyrobené za tepla, kuchyňská sůl, bílé těstoviny a pečivo, bílý chléb, bílý cukr, limonády, čokoláda, rebarbora.

Reklama

Naopak bychom měli více konzumovat zásadotvorné potraviny a potraviny s neutrální reakcí.
Jako příklad lze doporučit veškerou zeleninu, brambory, pšeničné otruby a klíčky, jedlé kaštany, melouny, rajčata, sladká jablka i zralé banány. Jedenkrát za měsíc je vhodné se na 1 den postit. Pří hladovce pijeme pouze v pravidelných doušcích každou 1/2 hodinu 2 - 4 dcl zeleninové vody. Voda má být temperovaná na teplotu 38 °C.

Cesty do práce využijeme k pohybu: místo jízdy výtahem vyběhneme, nebo pomalu, podle tělesné kondice, vyjdeme schody.
Do práce i z práce zkuste denně rychlou chůzi, téměř běh.
Doma si zařiďme v bytě malou tělocvičnu.
Při cestě dopravními prostředky se naučme autorelaxaci. Uvědoměním si jednotlivých částí těla lze uvolňovat svalové napětí a dosahovat duševní pohody.
Doma je dobré v ušáku či na koberci vypnout tělo i mozek. Stačí pětiminutovka, kdy zavřeme oči, volně dýcháme a představujeme si, že ležíme někde na pláži u moře nebo na zelené louce či lesní mýtině. V té chvíli všechen spěch počká a my si uvědomíme skutečnou hodnotu času a prostoru.

Zdroj: Léčitelská kuchařka - Bohumil Ždichynec a kolektiv

Reklama

Komentáře

katka (Út, 9. 5. 2006 - 12:05)
Váš článek je velice poučný a zajímavý,moc mi pomohl.děkuji.
Markéta (Ne, 10. 12. 2006 - 10:12)
muzu se zeptat jestli muze rakovina ovlivnovat vznik nebo prevenci civil.chorob??
Markéta (Ne, 10. 12. 2006 - 10:12)
muzu se zeptat jestli muze rakovina ovlivnovat vznik nebo prevenci civil.chorob??
kozel (Pá, 20. 4. 2007 - 13:04)
NIC MOC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mimi (Út, 12. 6. 2007 - 10:06)
je to pjekný
haf stek (Út, 20. 11. 2007 - 13:11)
supr fakt moo
haf stek (Út, 20. 11. 2007 - 13:11)
supr fakt moo
Leňulka (Ne, 6. 1. 2008 - 16:01)
už si běžím zařídit tělocvičnu=)
Ivana (Ne, 4. 5. 2008 - 12:05)
Mám pro Vás řešení jak zabránit civilizačním chorobám.Vlastní zkušenosti.Objednejte si bezplatnou konzultaci kde Vám vše ráda povím. na www.snama.cz/ivana/index.htm
xxxxx (Ne, 30. 11. 2008 - 14:11)
no nevím co na tom mám přesně hodnotit aleasi bych to lip nenapsala
neluškha:-) (Čt, 15. 1. 2009 - 12:01)
mno tak totok je fest super musite to vyzkouset radim dobre :-)
aooj (Po, 23. 11. 2009 - 07:11)
aooj jak se tady mátttee
saxik (Po, 4. 10. 2010 - 10:10)
mno nejak to nepomaha!!!
kuli (Pá, 28. 9. 2012 - 05:09)
vyhledejte prevence civilizačních chorob a homocystein
Petra (Pá, 6. 6. 2014 - 19:06)
Nechte si změřit zdarma průchodnost cév.
ZDARMA

CCBR Brno tel. 515 550 902

Mohu doporučit.
oto (Pá, 6. 6. 2014 - 19:06)
Pojednanie o skutočnom účele ľudskej sexuality


Tento text je určený predovšetkým mládeži, ktorá sa potrebuje správne zorientovať v problematike sexuality a ľudskej pohlavnosti, pretože to, čo jej v tomto smere môže ponúknuť súčasný svet je mätúce, dezorientujúce a pokrivené. Pretože účelom sexuality v súčasnom ponímaní je predovšetkým užiť si. Užiť si volne, neviazane a bez akýchkoľvek predsudkov.

Lebo vraj naše telo, ktoré nám patrí je iba naším vlastným majetkom a my si s ním môžeme robiť čo chceme. To znamená, že máme legitímne právo plne vyžiť jeho sexuálneho potenciálu pre vlastné potešenie. Či už v partnerskom vzťahu, alebo ak partnera nemáme vlastným seba uspokojovaním.

A aby sa v tom človek necítil nijako obmedzovaný, začína sa čoraz viacej negovať spojitosť sexuality s morálkou a etikou. Takýto prístup má však za následok rozklad a deštrukciu osobnosti človeka, alebo minimálne zastavenie a obmedzenie jeho jeho ďalšieho osobnostného vývoja. Lebo v skutočnosti je hlavným účelom pohlavnej sily práve osobnostný rast človeka, ku ktorému ale dochádza iba vtedy, ak je ľudská pohlavnosť krotená a usmerňovaná silným eticko morálnym prístupom k nej. V takomto prípade sa mohutný potenciál jej energie pretaví do rozvíjania osobnosti človeka, formujúc ho smerom k vyšším a ušľachtilejším hodnotám.

Pohlavná sila nemá byť teda vyplytvaná v telesnosti, ale orientáciou k vysokým mravným, morálnym a duchovným ideálom pretavená vo vysoko vyvinutú ľudskú osobnosť. Je to totiž presne tak, ako s každou energiou, napríklad tou elektrickou. Môžeme ňou svietiť a môže nám uľahčovať život prostredníctvom rôznych užitočných elektrických prístrojov, alebo ňou môžeme nabiť oplotenie okolo koncentračného tábora, či využiť ju na elektrické kreslo. Je to stále tá istá energia, záleží len na spôsobe jej využitia. Záleží iba na tom, či ju použijeme k pozitívnemu a budujúcemu účelu, alebo k účelu negatívnemu a deštruktívnemu.

Žiaľ, na tomto svete to funguje tak, že sa ľudský sexuálny potenciál sa obyčajne vybíja iba v pohlavnom pude. To je dnes považované za normálne a štandardné.

Ľudia prežívajú telesnú rozkoš a telesné radovánky a ich nadmiera im odčerpáva energiu, ktorá je v skutočnosti určená a má byť využitá k rozvoju ich osobnosti. To znamená, že tá istá pohlavná sila nás môže ľudsky a osobnostne nesmierne povzniesť, ak sme vo vzťahu k nej ochotní rešpektovať určité morálne a mravné kritériá. Alebo naopak, jej nesprávne, čiže nadmerné a neetické používanie môže spôsobiť zastavanie rozvoja našej osobnosti, keď takmer všetku silu jej potenciálu vybijeme podvoľovaním sa svojim telesným pudom.

Z tohto dôvodu je preto pre každého mladého človeka omnoho lepšie, ak začne s pohlavným životom čo najneskôr. Ak si svoju mladícku čistotu zachová čo najdlhšie, pretože tým vôbec nič nestráca ale naopak, iba nesmierne získava.

No a hodnotou, prostredníctvom ktorej je schopný človek čistým a ušľachtilým spôsobom zvládnuť vlastnú pohlavnosť je jeho túžba po čistej, veľkej a pravej láske. Túžba po čistej, veľkej a pravej láske k druhému človeku. Po láske, v ktorej sme schopní zabudnúť na seba samých a vidieť iba prospech a dobro milovanej osoby.

To je láska, ktorá má schopnosť poprieť osobný egoizmus a egocentrizmus až do takej miery, že za stredobod bytia, za ktorý dovtedy človek považoval iba seba samého začína považovať druhú osobu. Inými slovami povedané, človek sa naučí milovať druhého tak, ako seba samého, ba niekedy aj viac ako seba samého.

Nepripomína vám to niečo? Nepripomína vám to známe Kristové slová, aby sme sa naučili milovať svojho blížneho ako seba samého? Lebo jedine človek, ktorý toto dokáže sa stáva skutočne človekom, pretože bol schopný zbaviť vlastného egoizmu. Jedine takýto človek spĺňa Stvoriteľom stanovenú métu pravého človečenstva, pretože sa naučil milovať svojho blížneho ako seba samého.

No a prostriedkom k dosiahnutiu tejto méty je správne využite pohlavnej sily! Obrovský potenciál pohlavnej sily, skultivovaný morálnymi princípmi, ako je ušľachtilosť, čistota a túžba po pravej, veľkej láske môže totiž rozvinúť osobnosť človeka až k takému vysokému ideálu lásky, ktorá je schopná milovať iného človeka tak, ako seba samého. A je úplne jedno, či je to láska k mužovi, alebo k žene, k bratovi alebo sestre, k rodičom alebo deťom. Dôležité je, že práve prostredníctvom svojej lásky bol človek schopný zvíťaziť nad vlastným egoizmom a postaviť záujmy iných na úroveň záujmov svojich vlastných. Ak totiž toto niekto dokáže aspoň k jednému jedinému človeku, vzniká u neho predpoklad, že to bude schopný aplikovať i vo vzťahu k iným ľuďom. Že sa všetkých svojich blížnych naučí milovať presne tou mierou, akou má rád seba samého. Toto je zavŕšením osobnostného vývoja človeka a dosiahnutím ľudskej dokonalosti, stojacej na najvyššej priečke človečenstva.

No a práve k tomuto vysokému cieľu nás má a môže priviesť správne využitie obrovského potenciálu našej pohlavnej sily, ktorá bola každému človeku darované práve za týmto účelom.

Existujú však temné sily, ktoré si neželajú, aby človek dosiahol najvyššej úrovne svojho človečenstva. Sily, ktoré sa všemožne snažia aby zostal nevedomým o týchto veciach a potenciál vlastnej pohlavnej sily premrhal v telesnej rozkoši a užívaní si. Preto je trendom dnešnej doby, aby mladí ľudí začínali s pohlavným životom čo najskôr, čo má za následok zastavenie, alebo prinajmenšom rapídne spomalenie ich ďalšieho osobnostného vývoja.

Existujú totiž temné sily, ktoré chcú, aby ľudia zostali trvalo menejcennými. Aby životný potenciál vlastnej pohlavnej sily premrhali v telesnosti namiesto toho, aby sa prostredníctvom nej povzniesli k plnému rozvinutiu svojej osobnosti v duchu vznešenej, nesebeckej lásky, schopnej milovať svojho blížneho ako seba samého.

Možno si poviete že je to všetko iba výmysel. Že je to len určitá myšlienková konštrukcia, ktorej pravdivosť nemožno dokázať a ktorej buď človek verí alebo neverí.

Uveďme si preto konkrétny príklad z histórie národov, kultúr a civilizácií. V dejinách môžeme totiž vidieť veľké množstvo stále sa opakujúcich vzostupov a pádov, ktoré sa udiali v priamej úmernosti k etickému a morálnemu, alebo neetickému a nemorálnemu vzťahu k ľudskej sexualite. Vždy na začiatku novo vznikajúcich národov a civilizácií boli totiž badateľné určité zdravšie, etické a morálne kvality, vyznačujúce sa prostotou, jednoduchosťou a prirodzenosťou. Presne takto to bolo napríklad v rannom období rímskej ríše, čo malo za následok jej prudký vzostup. To čistejšie, zdravšie, prirodzenejšie a ušľachtilejšie sa výraznejšie prejavovalo nie len vo vzťahu k sexualite, ale i vo vzťahu ku všetkému ostatnému dianiu v spoločnosti.

Ale pozrime sa na rímsku ríšu na jej konci. Všade bolo plno nemorálnosti, neviazanosti, skazenosti a túžby čo najviac si užiť, až nakoniec strata takmer všetkých morálnych a mravných mantinelov rímsku ríšu vnútorne celkom rozvrátila. Dá sa teda jednoznačne konštatovať, že jednou z hlavných príčin jej zániku bola všetko prestupujúca a všetko devalvujúca mravná skazenosť.

Kto sa z tohto uhľa pohľadu pozrie na historický vývoj rôznych národov a kultúr zistí, že v podstate všade to prebehlo obdobným spôsobom. A nakoniec, možno ani nebude musieť ísť príliš hlboko do histórie. Úplne postačí, ak sa pozorne rozhliadne okolo seba a uvidí, že i súčasná kríza má presne tie isté korene. Uvidí, že aj dnes prežívame stratu hodnôt, spojenú s devalváciou cti, spravodlivosti, ušľachtilosti, ľudskosti a celkového morálno etického prístupu k životu. Uvidí súčasné, čoraz výraznejšie uvoľňovanie mravov a morálky, uvidí temný rozkvet nehanebnosti a vyzdvihovania telesnosti. Uvidí, ako všade vládne nečestnosť, klamstvo, podvod, chamtivosť, neľudskosť a ešte mnoho iných negatívnych vecí, jednoznačne svedčiacich o veľkom úpadku ducha človeka, ktorého morálny rozklad zapríčinil okrem iného i nesprávny postoj k potenciálu vlastnej pohlavnosti. K potenciálu, ktorý z tohto dôvodu nepôsobí konštruktívne a budujúco tak ako má, ale deštruktívne a zničujúco tak, ako tomu bolo vždy doposiaľ v histórii.

Ak preto nechceme, aby to všetko dospelo až k úplnej deštrukcii, bolo by načase poučiť sa a využiť konečne obrovský potenciál ľudskej pohlavnosti čistým a ušľachtilým spôsobom k pozdvihnutiu jednotlivcov, národov i celej našej civilizácie.

PS. Účelom tohto článku nie je vyzdvihovanie celibátu, ale predovšetkým ušľachtilého a čistého prístupu k sexualite, a to v každej situácii.

http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s M.Š.
Reklama