Reklama

Zdravá přírodní sladidla

Cukr je běžným součástí našich jídel a nápojů, ale jeho nadměrná konzumace může mít negativní dopady na zdraví, jako je nárůst hladiny cukru v krvi, zvýšení rizika obezity a cukrovky. Proto se stále více lidí obrací k přírodním náhražkám cukru jako je stevie, erytritol a kokosový květový cukr.

Tyto alternativy nabízejí sladkost, aniž by měly takové škodlivé účinky jako běžný cukr. Podívejme se blíže na každou z těchto přírodních náhražek cukru:

Stevie je přírodní sladidlo získávané z listů rostliny Stevia rebaudiana. Stevie je asi 100 až 300krát sladší než cukr, ale nemá žádné kalorie a nedokáže ovlivnit hladinu cukru v krvi. To z ní činí ideální volbu pro lidi s diabetem nebo těmi, kteří se snaží snížit příjem kalorií. Stevie má navíc také antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Reklama

Erytritol je cukerný alkohol nalezený v některém ovoci a zelenině, ale často se vyrábí z kukuřičného škrobu. Má přibližně 70% sladkost běžného cukru, ale obsahuje jen zlomek kalorií (Bílý cukr: 4 kalorie na gram, Erythritol: 0,24 kalorií na gram). Erytritol se v těle téměř nestráví, což znamená, že nemá významný vliv na hladinu cukru v krvi nebo na inzulínovou odpověď. Díky své podobné chuti a konzistenci cukru je erytritol populární volbou pro slazení nápojů a dezertů.

Kokosový květový cukr se vyrábí z nektaru květů kokosového palmy. Obsahuje některé živiny, jako je železo, zinek a vápník, a má nižší glykemický index než bílý cukr, což znamená, že nezpůsobuje tak rychlý nárůst hladiny cukru v krvi. Jeho chuť je podobná hnědému cukru s lehkými tóny karamelu, což ho činí oblíbenou volbou pro pečení a slazení různých pokrmů.

Závěr

Přírodní náhražky cukru jako stevie, erytritol a kokosový květový cukr nabízejí sladkost bez negativních dopadů běžného bílého cukru. Tyto alternativy jsou vhodné pro lidi, kteří chtějí omezit příjem kalorií, regulovat hladinu cukru v krvi nebo jednoduše hledají zdravější alternativu k bílému cukru. S jejich pomocí můžete stále si užívat sladké lahůdky, aniž byste museli obětovat své zdraví.

MK

Reklama

Komentáře

Default User Image
Mirka (Út, 2. 4. 2024 - 22:04)

Já většinou vůbec nesladim, když už, tak medem.

Reklama