www.webpark.cz/prirodnimedicina

Čínská medicína versus onemocnění dnešních dnů

Co si představit pod pojmem čínská medicína? V poslední době se v mediích tato dvě slova často objevují, avšak málokdo ví, co vše skutečně zahrnují. Většina z nás si pod tímto pojmem představí akupunkturu, léčebné prostředky ČM jsou ale pestřejší. Jejími součástmi jsou po staletí zdokonalované postupy:

 • fytoterapie - bylinná léčba
 • moxibuce - nahřívání akupunkturních bodů
 • užívání podtlakových skleněných baněk
 • masáže
 • akupresura - tlaková masáž akupunkturních bodů
  a modernější metody:
 • magnetopunktura - stimulace akupunkturních bodů pomocí speciálních magnetů
 • elektropunktura - povrchová stimulace bodů slabým proudem
 • elektroakupunktura - stimulace akupunkturní jehly slabým proudem Čínská medicína se snaží kombinací těchto metod léčit příčinu onemocnění a ne pouze její příznaky

  Principy čínské medíny:

 • Celostní přístup - uvědomování si propojenosti lidského organizmu, jeho vnitřních a vnějších vazeb, vzájemného ovlivňování jednotlivých orgánů.
 • Propojenost člověka s přírodou - člověk je chápán jako článek přírody, podléhající jejím zákonitostem (např.vliv ročních období na onemocnění jednotlivých orgánů).
 • Kauzální přístup - hledání a léčba příčiny - "kořene" onemocnění a nejenom odstraňování jeho příznaků (např. bolesti).

  Způsoby vyšetření nemocného v ČM:
  Tak jako západní - moderní medicína, tak i ČM užívá k vyšetření nemocného 5 smyslů, kterými lékař vyšetřuje nejenom nemocný orgán či část těla, ale také funkce orgánů bez zjevných potíží. K veliké dokonalosti je propracovaná pulsová diagnostika - při které lékař pohmatem pulsu na zápěstí určí nemocný orgán a příčinu onemocnění. Neméně dokonalá je diagnostika podle jazyka, při které se podle barvy jazyka a povlaku na něm určí nemocné místo v organizmu. Dalšími pomocnými metodami, které dotvářejí celkovou diagnózu jsou vyšetření tváře, očí, nehtů, apod.,.

  Uzdravit se znamená být trpělivý!
  Největším problémem úspěšnosti čínské medicíny, nebývá nedůvěra pacienta léčbu, ale jeho netrpělivost. Je přirozené, že to co se po léta v organizmu hromadí a často způsobuje neustále se zhoršující chronické nebo opakující se akutní onemocnění, nemůže být odstraněno v krátké době. Tělo potřebuje dostatek času na to, aby se s nemocí vypořádalo a nabylo původního zdraví.

 • Rubrika: 
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   aritmie

   Dobry den, mam aritmii ve vecernich hodinach i 4 do minuty, bezny puls v klidu 100-110,tlak je v pohode, jsou prosim nejake bylinky, ktere to mohou ovlivnit k lepsimu? mnohokrate dekuji za odpoved
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   výsledky cytologie

   Dobrý den,prosím o laskavou odpověď v této zdravotní záležitosti. Je mi před padesátkou a výsledky cytologického vyšetření jsou římská II. změny buněčných struktur(nespecifikováno) a lékař mi navrhl konizaci(ošetření děložního čípku)I když ve výsledku cytol. vyš.nejsou změny potvrzující rakovinu, lékař mi navrhl,že chirurgický zákrok konizace - je kvůli jistotě.Cením si jeho starosti, ale zároveň teď nemám žádné potíže -žádné krvácení - před rokem jsem měla nějaký zánět spojený s výtokem(bylo přeléčeno). Lékař se chce vyhnout riziku rakoviny-tomu rozumím - já ale si myslím, že je v mém věku logické, že procházím změnou a jsou tedy i v mém těle nějaké změny, které nelze specifikovat a nechce se mi jít na operaci (týden pobyt v nemocnici,atd.)Domnívám se, že i přece každá operace je také rizikem a hlavně zásahem do organizmu.Navíc je termín operace plánován v době úplňku, kdy krev v této době protéká tělem rychleji a zpomaluje se její srážlivost.Zajímám se o tyto přírodní jevy a vím, že v některých zemích jsou i operace v době úplňku zakázány. Ptám se tedy, jestli je operace nutná při výsledku cytol.vyš. pod římskou II a mohu operaci odložit a zda existuje alternativní způsob léčby. Samozřejmě s často kontrolou cytologie. Podle toho co se děje v praxi-gynekologové vše raději odstraňují(např. i dělohu)s argumentací zabránění rizika možnému vzniku rakoviny.Už se ale nehovoří o tom, zda a v jakých případech je operace nutná a v jakých případech to ještě může počkat. A už vůbec se nehovoří o tom, jaké důsledky jsou po operacích - např odstranění dělohy. Děkuji. Zdraví Saša
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   kručení v břiše

   Dobrý den, potřebovala bych poradit s jedním problémem, který mi značně znepříjemňuje život. Neustále mi hrozně nahlas kručí v břiše, a to jak když mám hlad, tak když jsem najedená (nějak se mi tam to jídlo zpracovává nebo co). Myslím si, že jím zdravě a pravidelně. Máte nějakou radu, prosím? Děkuji.
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   poloha plodu koncem panevnim

   Dobry den, moje kamaradka je ve 34.tydnu a miminko je stale hlavickou nahoru. Ma obavy, ze uz se neotoci. Do ktereho tydne ma jeste (cca)cas, muze se otocit i po 34.t.? Existuje nejaka metoda jak tomu pomoci? cetla jsem o nahrivani.. Behem tehotenstvi nemela zadne vyrazne potize, jen ted ma pry zablokovanou krcni pater. Chodi na tehotenske cviceni, kde ji poradila fyzioterapeutka, ze muze miminku pomoci cvicenim, ale kamaradka uvadela , ze snad se ma prohnout do mostu. Me to pripada jako holy nesmysl.. Muze tedy ona sama s tim neco delat? Diky za odpoved. Hezky den Eva Fröhlich
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   mrkání u dětí

   náš 4 letý syn asi před 2 měsíci začal mrkat (domníváme se , že to bylo po emotivním zážitku - po návštěvě pohádkové lodi v Hodoníně), mrkání se stupňuje, je mnohem intenzivnější, přidaly se i občasné tiky v obličeji, kousání nehtů. Nerada bych něco zanedbala, rodinné zázemí je dobré, od 2 let navštěvuje dětský kolektiv. Prosím o Vaši konzultaci,
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   Blest v rameni

   Dobrý den, mám silné bolesti v oblasti ramene.Vzešlo to asi z přecvičení při klikách na bradlech.Nejvíce cítím bolest když dám ruku za záda ,ale i v ostatních pozicích.Nedokážu definovat,jestli je to ve svalu,šlacha nebo přímo v kloubu,myslím ale že to bude šlacha.Bolest trvá už asi třetí týden, ale nemohu si dovolit ruku nepoužívat,tj.nechávat v klidu.Co s tím?Děkuji za radu.

  Stránky