Reklama

Těhotenství a sex

To, jestli žena v těhotenství vnímá zvýšení, nebo naopak pokles libida, závisí na několika faktorech a sexuální touha se také může během gravidity měnit. Jste-li právě ve fázi, kdy máte na intimní prožitky větší chuť, můžete si kromě hrátek s partnerem užívat i masturbaci.

Stačí dodržet několik pravidel a masturbace pro vás bude nejen bezpečná, ale může přispět k vašemu celkovému pocitu pohody – a to je v těhotenství k nezaplacení!

 

Každá žena je po celý svůj život jedinečná a nejinak je tomu během gravidity. Také se jedná o období, kdy tělo i psychika prochází celou řadou změn a některé mohou být překvapivé. Své o tom ví Valerie (36) z Olomouce, která pobaveně vzpomíná: „Poslední trimestr pro mě byl ve znamení spousty odpočinku na gauči. Jsem jinak zvyklá žít hodně aktivně, a to i po stránce sexu, ale můj partner má časově náročnou práci a tak jsem si musela vystačit sama. Na porno jsem vždycky ráda koukala, ale teprve v těhotenství jsem začala brouzdat v kategoriích jako gangbang – tedy skupinového sexu více mužů s jednou ženou. Musím přiznat, že jsem z toho byla ze začátku vlastně v rozpacích před sebou samou… Ale pak mi došlo, že se asi podvědomě stydím před tím nenarozeným prckem, na co to vlastně koukám. Což je samozřejmě zbytečné, vždyť přece nic takového ještě nevnímá,“ popisuje se smíchem a vzkazuje ostatním ženám: „Nijak si nevyčítejte, že se vaše chutě mění, vždyť i my ženy jsme jenom lidi – zvlášť, když s námi cloumají hormony!“

 

Reklama

Hormony, emoce – a komunikace

 

Také podle odborníků je zcela v pořádku, pokud se u ženy v těhotenství mění nejen intenzita sexuální touhy, ale někdy také preference. „Klíčovým faktorem jsou endokrinní změny. Zvýšená hladina hormonů, jako je estrogen a progesteron, může u některých žen vést ke zvýšení libida. U jiných však mohou stejné hormonální změny vést k poklesu sexuální touhy – je to zcela individuální. Do hry také mohou vstupovat tělesné změny. Zatímco jedna žena se například vlivem zvětšení poprsí může cítit více přitažlivá a sebevědomá, pro jinou mohou změny tělesné konstituce znamenat bolesti zad nebo únavu, a s tím spojenou nechuť k sexu. Podobně mohou působit i emoce, jako jsou obavy z prvního porodu a zvládnutí mateřství. Je důležité si uvědomit, že i toto je zcela v pořádku,“ vysvětluje MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení nemocnice Litoměřice.

 

Mluvit s partnerem o nespokojenosti s vlastním tělem nebo fyzických překážkách v sexu je těžké pro čtvrtinu žen, jak ukázal nedávný průzkum, do kterého se zapojilo téměř 6000 Češek. Pro každou pátou ženu je pak obtížné diskutovat s protějškem o rozdílné chuti na sex. Může to být v těhotenství ještě složitější?  „Opět je to naprosto individuální záležitost. Všechny ty hormonální a tělesné změny mohou jedné ženě přispět k tomu, aby se cítila obzvlášť sexy – zatímco jiné ještě uberou na sebevědomí. Pak pro ni opravdu může být o to těžší s někým, i s partnerem, diskutovat o tom, že se necítí  přitažlivá. Na druhou stranu to tak vůbec nemusí vnímat partner, který ji může naopak ujistit, že je pro něj stále krásná a atraktivní. Tady také vstupuje do hry párová dynamika – to, jak se partneři naučili spolu o svých potřebách či obavách komunikovat už dřív,“ vysvětluje Marek Broul. Dodává také, že nemá-li žena chuť na sex, je vhodné, aby to partnerovi věcně a bez zbytečných emocí sdělila: „Neodhánějte ho od sebe, snažte se nechovat odtažitě, ale spíš vysvětlit, že se necítíte a ujistit, že to není partnerova vina.“

 

Jitka (26) z Brna patří mezi ženy, které v těhotenství vnímaly spíš pokles libida. „V prvním trimestru mi bylo často na zvracení, takže jsem neměla na sex ani masturbaci pomyšlení tolik jako obvykle. V druhém trimestru se moje chuť zvýšila, ale nevzrostla zpět na běžnou úroveň – před otěhotněním jsem měla chuť klidně několikrát denně. V posledním trimestru už jsem si začala připadat obrovská a nepřitažlivá, navíc jsem s velkým břichem nebyla tak pohyblivá, takže mě sex tolik nebral. Dopřávala jsem si ho většinou jednou týdně a masturbaci dvakrát až třikrát za týden. Mám to štěstí, že můj partner je opravdu chápavý a nevyžadoval po mě víc, než jsem já sama chtěla. Teď, pět dnů po porodu, už zase mám chuť na sex i masturbaci. Ideálně bych chtěla hned, ale kvůli poporodním poraněním si raději počkám, až se více zahojím,“ popisuje své zkušenosti.

 

Masturbace je bezpečná a má benefity

 

Vnímat své tělo a respektovat jeho dočasná omezení je také jedna z hlavních zásad pro intimitu v těhotenství. Co když ale těhotné vzroste sexuální touha natolik, že jí partner prostě nestačí? Ženám, které jejich partner takzvaně nestíhá se doporučuje častější sebeláska. „Masturbace v nízkorizikovém těhotenství není nijak nebezpečná pro plod ani matku, naopak jí pomáhá naplnit vlastní potřeby a tím může přinášet celou řadu benefitů. Například pomoci zvládat bolesti zad díky uvolnění svalstva, což může i zlepšovat spánek. Nezanedbatelný je i pozitivní vliv na celkovou náladu, protože se při orgasmu vyplavují endorfiny známé jako hormony štěstí. Masturbace také zlepšuje prokrvení pánevní oblasti. Ženy, které mají nějakou komplikaci těhotenství, by se ale určitě měly o vhodnosti konkrétních masturbačních technik poradit s ošetřujícím lékařem,“ dodává Marek Broul.

 

Při použití vlastních prstů, což je nejjednodušší způsob, je jediným omezením čistota rukou a pečlivě zastřižené a zapilované nehty. Pokud se rozhodnete pořídit novou hračku, můžete vybírat z běžné nabídky. Podle Michala Večeři z českého sexshopu Yoo není třeba hledat konkrétní kategorii erotických pomůcek pro těhotné ženy, protože v podstatě neexistuje. „Většina běžných pomůcek, jako jsou dilda, vibrátory a stimulátory klitorisu, je považována za bezpečné při použití v těhotenství, pokud jsou používány v souladu se zásadami hygieny a způsobem, ke kterému jsou určené. Mezi materiály po stránce zdravotní bezpečnosti kraluje lékařský silikon. U něj je jisté, že produkt neuvolňuje žádné chemikálie, zároveň je ale také 100% hypoalergenní a dobře se čistí – stačí pomůcku před a po použití omýt jemným mýdlem a čistou vlažnou vodou,“ vysvětluje specialista.

 

Nezávadné jsou také další materiály, jako je kov a sklo, ne každému ale vyhovuje jejich tvrdost a u kovu musí být ostražití alergici na nikl, který mohou některé slitiny kovů obsahovat. U různých typů plastů vždy vyžadujte garanci, že neobsahují ftaláty. Na trhu se objevují i tradiční přírodní materiály. Například leštěný křišťál nebo polodrahokamy jsou zcela v pořádku, ale dřevo nebo bambus opravdu raději přenechejte truhlářům… Jejich vlastnosti zdaleka nejsou tak příjemné a praktické, jako u moderních materiálů vyvinutých přímo pro kontakt s lidským tělem.

 

Abyste si intimní hrátky se sebou sama opravdu užila, nejsou sice v těhotenství potřebná žádná velká opatření, ale dodržet pár jednoduchých rad se hodí. V první řadě si zvolte pohodlnou polohu, která může být i zcela jiná, než na co jste byla zvyklá před těhotenstvím. Zkuste experimentovat, abyste našla největší možný komfort. Samozřejmě se vyhněte jakékoliv pozici, která by vyvíjela nějaký tlak na břicho a podbřišek. Nezapomínejte také na rčení „kdo maže, ten jede“ a nešetřete lubrikantem – při použití silikonových hraček volte gely na vodní bázi. A nejdůležitější zásada na konec: vychutnejte si sebe sama na maximum!

 

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama