Otázka:

Dobry den. Tento tyden jsem se ucastnila tretiho kurzu jogy a tesne pote, co jsem docvicila stojku na hlave (ne dele jak 2 minuty) zacaly mi otekat ocni vicka i kruhy pod ocima. Otok zmizel az po dvou dnech. Je mozne, ze je pro me toto cviceni nevhodne, nebo se jedna o pouhou shodu nahod? Take bych chtela poradit s vegetarianskou stravou - cim doplnit latky obsazene v mase? Mockrat dekuji.

Odpověď:

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Návštěvník
    Návštěvník (anonym)

    Zdravím,Petro! Stoj na hlavě je jedna z fyzicky nejobtížnějších ásán. Jestli ji chtěl lektor po vás-začátečnících už třetí hodinu /celkově třetí kontakt s jogou-pochopil jsem to dobře?/,tak je šílenec. Tato ásána může být dost nebezpečná pro lidi s kontraindikacemi jako je krční páteř,vysoký či nízký tlak,oční problémy...atd.
    Před prováděním této šíršásány je třeba zkoušet několik lekcí podobné,méně náročné /polo/obrácené polohy,jako např. delfína,svíčku,pluh a pod. a i před těmito polohami se provádějí ještě t.zv. průpravné techniky. Jde o to,aby si náš organismus postupně zvykal na atypické pozice,které jsme možná před tím v životě nikdy nedělali.Vzniká při nich relativní zátěž různých orgánů našeho těla - jakoby z jiné strany. Zemská gravitace působí jinak,než jsme zvyklí.Je to výborná kompenzace našich běžných denních činností - ale musí se přecházet pozvolna ! Ty máš zřejmě nějakou kontraindikaci na obrácené polohy.Dej o tom řeč s lektorem a když Ti rozumně neporadí,hledej jiný kurs. Náhrada masa - hlavně železa, něm obsaženého: zeleň listová /saláty/, řeřicha,luštěniny,celozrnné produkty. Zkus hledat ve vegetariánských kuchařkách. Ale pozor na anémii! U žen je značná ztráta železa při menstruaci. Takže opatrně a - všeho s mírou!. Měj se fajn. Richard

    Čer 08, 2002