Otázka:

Dobry den,
asi pred mesicem jsem zacal cvicit 'Jogu v dennim zivote'. Hned po prvni hodine jsem se citil opravdu skvele a myslel jsem si ze je to presne to, co jsem uz dlouho hledal. Jenze pak jsem narazil na tento clanek:
http://www.sekty.cz/texty/netradicni_nabozenstvi/
Je tedy joga nabozenstvi ? Je 'Joga v dennim zivote' nabozenska sekta ? Cetl jsem ze se joga pouziva i jako soucast lecby ze zavislosti na alkoholu nebo drogach. Muze vsak pusobit i obracene, muze se tedy cvicenec stat na joze patologicky zavisly ?

Odpověď:

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Návštěvník
    Návštěvník (anonym)

    Ahoj Milane,Tvůj dotaz je velice zajímavý z širšího hlediska.Musel jsem si trochu prostudovat server "sekty" a proto Ti odpovídám tak pozdě.Omlouvám se.Když si přečteš definici sekty a "chování sekty" zjistíš,že v podstatě sektě odpovídá i většina politických stran.Viz např.- že v čele je autorita,že je omezena určitá svoboda jednotlivců té dané skupiny /musí být loajální/...atd.Myslím,že ve finále vždy záleží na jednotlivci jak je silný si zachovat svoji svobodu a jak se s v o b o d n ě rozhoduje.Podíváme-li se do historie,je zde mnoho příkladů,kdy se davy lidí nechali "zblbnout" nějakou ideologií - v podstatě cizí myšlenkou a byli za ni ochotni i umírat.Vlastně i nyní.Je to v podstatě pohodlné /ale i nebezpečné/- nemusím přemýšlet,vůdce- autorita to předžvýká za mě.Mám za to,že lidi si to dělají sami.Někteří potřebují být ovcemi a být až patologicky závislí na určité ideologii,myšlence,skupině,vztahu...atd. a jsou ochotni udělat cokoli,aby to neztratili.A jsou jiní,kteří tohoto sklonu k závislosti druhých využívají.A pak může být třetí varianta- zlatá střední /dejme tomu Buddhova/ cesta.Joga učí m.j. n e l p ě n í na světských věcech- čili zachování si svojí určité svobody myšlení a konání.Záleží na tom,jak myšlenku jogy kdo uchopí.Musí se s ní ale dostatečně seznámit,než ji svobodně zařadí do svého pohledu na svět.Z tohoto úhlu mi připadá směšný postoj slovenských duchovních,kteří odmítli učení jogy na školách.Kdyby si prostudovali jogínský morální kodex Jama-Nijama zjistili by,jak je moc podobný křestanskému desateru.Je zde také- neubližování,nelhaní,nekradení... No- "Joga v denním životě" je vskutku propracovaný systém,který má svá pravidla a svého gurua.Ve styku s některými jeho členy jsem se setkal s tím,že uznávali skutečně jen to,co řekl guru a měli trochu "klapky na očích".Ale nechci házet všechny do jednoho pytle.Ve finále záleží,jak Ty sám si zachováš svoji nezávislost.Mě joga "pasuje do života" a nijak neomezuje. Tak se měj fajn - Richard

    Lis 19, 2001