Otázka:

Co je to vlastne joga? Je to druh telesneho cviceni ? Dekuji za odpoved. Jana

Odpověď:

Komentáře (1)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Slovo "Joga" znamená v sanskrtu "spojení" nebo v širším slova smyslu "soulad" / harmonie /.Jedná se o harmonické propojení nejprve tělesné a mentální složky naší bytosti a posléze spojení našeho malého "já" s tím prapůvodním velkým "Já" z kterého všichni pocházíme,jako dítě ze své matky.Můžeme si to také vysvětlit jako návrat k naší přirozenosti v souladu s přírodními a kosmickými zákony.Snad ani nemusím uvádět,jak se naše lidská společnost těmto zásadám vzdaluje.
  Tělesná cvičení /hathajoga / je jen součást Jogy jako celku. V podstatě nám slouží k tomu že "jdeme na dušičku přes tělíčko". Jestliže dokážeme při hathajoze vnímat svoje tělo v přítomném okamžiku,být k němu citliví,tolerantní laskaví a chápající - pak můžeme tyto vlastnosti aplikovat i ke vnějšímu světu-k ostatním lidem,zvířatům,rostlinám....Jak říkají mnozí mudrci: "Chceš-li změnit svět,začni sám u sebe".
  V odborné literatuře si přečtete několikero definic Jogy.Mě se m.j. líbí tato: "Joga je cesta ke schopnosti přijímat život takový,jaký je,se všemi jeho "klady" i "zápory".
  Zdravím - R.H.

  Dub 09, 2001