Reklama

Psychiatr Raymond Moody se proslavil knihou Život po životě

Americký psychiatr Raymond Moody, který oslavil pětasedmdesátiny, se v polovině 70. let po celém světě proslavil knihou Život po životě. Ve svém bestselleru shrnul poznatky lidí, kteří prožili klinickou smrt a objevil, že jejich zkušenosti se do značné míry podobají. "Hovořil jsem s tisíci lidmi s podobnou zkušeností a po celém světě jsem nalezl stejný vzorec," řekl o svém nejslavnějším díle sám Moody.

Jeho respondenti prý cítili oddělení duše od těla a průchod tunelem za uklidňujícím jasným světlem. "Moje bádání mě zbavilo strachu ze smrti," svěřil se před pár lety Moody, jehož dílo ale nachází i řadu kritiků. Podle střízlivěji uvažujících vědců je možné, že lidé v klinické smrti prožívají podobné pocity, vysvětlení má ale fyziologické základy. Například bílé světlo na konci tunelu je prý jen halucinace, snadno vysvětlitelná nedostatkem kyslíku v mozku.

Moody vystudoval filozofii, psychologii a medicínu a sám tvrdí, že jeho knihy nejsou vědeckými díly. "Je to filozofický názor," odbyl kritiky, kteří poukazují na to, že respondenty například vyzpovídal až mnoho let po jejich setkání s klinickou smrtí. "Otázka posmrtného života zatím není otázkou vědeckou... Možná ale jednoho dne dojde k průlomu, kdy i posmrtný život se stane součástí vědeckých poznatků," říká Moody, který své nejslavnější knihy prodal přes 13 milionů výtisků.

Moody dodnes napsal 11 knih, pořádá i vlastní přednášková turné. V roce 1991 navštívil Československo a v roce 2010 byl na několikadenní návštěvě České republiky. Jeho nejslavnější kniha česky poprvé vyšla v roce 2005, přeloženy byly i některé další Moodyho knihy. Za rok 2010 mu Český klub skeptiků Sisyfos udělil bronzový Bludný balvan, negativní ocenění "za pseudovědeckou interpretaci zážitků blízkosti smrti".

ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama