Reklama

Sedmero vnitřních pomocníků do nového roku

Podle různých předpovědí nebude rok 2022 lehký. Přesto nás může posunout kupředu k lepší budoucnosti a pomocníky můžeme nalézt všichni uvnitř sebe. Jsou to:

Odvaha

Život každý den má svá rizika. Přesto je potřeba život žít a neschovávat se před ním. Odvaha znamená znát rizika a své možnosti, vědět kdy se nemá cenu strachovat, protože některé věci není v naší moci ovlivnit a kdy je naopak vhodné se „pojistit“ lepší osobní připraveností či ochrannou výbavou nebo se nějaké riskantní aktivitě vyhnout.

Pravda

Pravda je málokdy neměnná. Co platilo v minulosti, nemusí platit dnes. Co platí pro jednoho, nemusí platit pro všechny. Pravda vyžaduje neustálé otázky, zkoumání. Hledání, zpochybňování a ověřování pravdy by nemělo být nikdy zesměšňováno či trestáno. Je jen málo univerzálních pravd jako, že všichni jednou zemřeme (minimálně naše fyzická těla), že všichni jsme jedineční a že jako lidstvo jsme propojeni s ostatními živými tvory a rostlinami na Zemi.

Reklama

Víra

Víra v životě hodně pomáhá. Někdo věří v sebe, jiný v Boha či v přírodu, další důvěřují vědě. Víra se stává problémem pouze tehdy, pokud se stane vírou fanatickou, nepřipouští diskuzi a chce, aby v ni věřili všichni.

Tolerance

Toleranci k sobě, svým chybám i toleranci k druhým, k jejich jedinečným cestám životem, k jejich chybám, víře a pravdě. Právě díky své různosti a jedinečnosti každého jedince se lidstvo může posouvat dopředu.

Vděčnost

Vděčnost za to, co máme. Nikdy ještě nežilo na světě tolik lidí v blahobytu. Máme toho tolik, že občas kvůli tomu zapomínáme na to, co dělalo naší duši dobře po tisíce let a co je důležité pro naše psychické i fyzické zdraví – zpěv ptáků, vůně květin, šumění stromů, čistá voda a vzduch, vzájemná sounáležitost…

„Ticho“

Přes neustálý ruch a šum života nemáme často možnost, zaposlouchat se do svého nitra a uslyšet své vnitřní sváry, bolesti, radosti a pravdy. Přitom své „ticho“ můžeme nalézt každý jinde – někdo při ležení na gauči, jiný v posezení u zurčícího potoka, nad knihou, v meditačním sedu pod stromem, při poslechu vážné hudby, při sekání dřeva, práci na zahradě či při tanci na rave party. Je dobré si připomenout dávná moudra: "Poznáme-li sebe, poznáme svět. Budeme-li mít rádi sebe, budeme mít rádi svět."

Propojení

Uvědomění vzájemné propojenosti všeho živého na Zemi, může být prvním krokem v řešení mnoha problémů. Je těžké hledat štěstí, trvalé uspokojení a zdraví, pokud víme, že naše volby způsobují druhým utrpení. Naopak řešení, která berou ohled i na ostatní, mohou vést k ozdravení lidí i Země jako celku. Jen udržet si toto uvědomění a nalézt taková řešení není lehké. Ale není šťastný život bez naděje.

Neztraťme v roce 2022 naději!

Reklama

Komentáře

Viktor (Po, 3. 1. 2022 - 21:01)
Miliardy lidi, miliardy cest , ktere vsechny vedou po Zemi.
! (Ne, 16. 1. 2022 - 19:01)
Češi říkají: Všechny cesty vedou do Říma, jenom ta naše vede do řiti. A Slováci k tomu dodávají: Ti Češi jsou před námi zase o krok napřed.
Odposlech (Út, 4. 1. 2022 - 15:01)
Nebojte lidi, rok 2022 bude průměrný. Bude horší než rok 2021, ale lepší než rok 2023...
Moji pomocníci (St, 5. 1. 2022 - 14:01)
1. panáček slivovičky 2. veselá písnička 3. běkná baba 4. kamarádi 5.fyzická práce 6.červené vínko 7.dobrá nálada
Petr (Čt, 6. 1. 2022 - 15:01)
tolerance se úplně vytratila
Karel (Pá, 7. 1. 2022 - 15:01)
Já bych naopak řekl, že češi jsou až moc tolerantní k tomu, co tady vládní představitelé předvádějí a jak lžou.
Tesař (Čt, 13. 1. 2022 - 11:01)
Tesat do kamene: "Pravda je málokdy neměnná. Co platilo v minulosti, nemusí platit dnes. Co platí pro jednoho, nemusí platit pro všechny. Pravda vyžaduje neustálé otázky, zkoumání. Hledání, zpochybňování a ověřování pravdy by nemělo být nikdy zesměšňováno či trestáno. Je jen málo univerzálních pravd jako, že všichni jednou zemřeme (minimálně naše fyzická těla), že všichni jsme jedineční a že jako lidstvo jsme propojeni s ostatními živými tvory a rostlinami na Zemi."
Hubert (Ne, 16. 1. 2022 - 14:01)
málo to vidět kolem
Petr H (Po, 17. 1. 2022 - 01:01)
Žít svůj život v pokoře,s vědomím,že Tvá svoboda končí,kde začínájí svobody ostantních lidí a uvědomit si,že veškeré přesahy ti umožnojí zvyšovat si své vědomí a přítom zůstat pokorným člověkem a přitom nebít ovce na porážku.
Marie (Po, 17. 1. 2022 - 08:01)
Jak to zaonačit, aby se člověk v dnešním světě protichůdných informací útočících ze všech stran nestal ovcí? Jak člověk pozná, že se jí stal?
Nagual (Út, 18. 1. 2022 - 07:01)
Já ti s dovolením odpovím za toho človíčka, bez frází. Odpovědí je láska ke svobodě - a tedy i ke svobodě druhých. Je to vnitřní preference, která nezáleží na tom, kdo a jak na tebe útočí. Jsi ochoten přijmout jistou míru nepohodlí nebo nebezpečí ve jménu svobody, svojí nebo druhých? Potom jsi nezávislá bytost. Ovce se pozná podle tří hlavních znaků: (1) Úzkostně preferuje bezpečí a pohodlí před svobodou, (2) naslouchá přímočaře tomu, koho považuje za silnějšího nebo větší autoritu, a (3) bečí "svoje názory" do světa, protože má strach, že se rozpadnou vrátka ohrady a ona se ocitne bez stáda, napospas vlkům. ............................................... Láska ke svobodě tě vede k tomu, abys neustále hledal a kontroloval vnitřní rovnováhu. A kladl si otázky: Jsem svobodný? Neskrývám v sobě hluboký strach? Neuháním si to ve vyjetých kolejích jedoucích stále dokola? Jak se z nich dostat do volného prostoru? Nejsem v zajetí podvědomých programů mysli? Jsou moje pocity autentické? ...
Marie (Út, 18. 1. 2022 - 21:01)
To je krásně napsáno.
Hanka (Út, 15. 2. 2022 - 11:02)
Pocit propojení a sdílení chybí mnoha lidem, zejména seniorům. Připadají si již zcela zbyteční, odtrženi od spěchajícího světa plného technologií. Covid vše ještě více prohloubil nebo spíš než covid, tak naše přehnaná reakce na něj, vyvolávání strachu médii...Místo pomoci seniorům bylo jen neustálé jejich strašení, izolování a pak zase naopak nahánění na testy, vakcíny a bnlbnutí s tečkou.
Morus (Pá, 18. 2. 2022 - 12:02)
K tomu Propojení bych doplnil ještě Napojení - napojení se na flow života (řeku života). Prostě něco bojem změnit lze a s něčím se můsíme smířit. Určité nevyhnutelné změny společnosti se prostě musí udát a čím víc se jim budeme bránit, tím víc nás budou bolet.
Laura (Ne, 31. 7. 2022 - 10:07)
Mne vždy fascinuje, kolik odporu lidi mají i ke změnám, které vlastně vůbec nebolí, spíš naopak ušetří plno práce - např. nesekat pravidelně úplně celý pozemek, rozkouskovat si ho na zóny . Tam, kde chodíme často sekat pravidelně, tam kde méně často třeba 2x do měsíce a nějaká zákoutí posekat 1-2x ročně. Nebylo by tolik hluku, zlepšila by se biodiverzita, do zahrad se vrátil užitečný hmyz, motýli.
Reklama